دختری از ایران

مرگا به من که با پر طاووس عالمی یک موی گربه ی وطنم را عوض کنم

 
هرس 1
نویسنده : سعیده - ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٤/۱٠
 

مژه همین الان که دارم اولین قسمت از باغبانیاتم رو می نویسم برادر کوچکتر اینجانب علی مردان خان به جلسه ی کنکور اند و درحال زور زدن که بلکم یک سوالی بجویند که بشود جواب داد، از بس که سطح این سوالات در سطح ایشون نیست، والا! از سه روز پیش هم رژیم بستنی زعفرونی گرفتن، ئاه! بیا و ببین. حالا جرأت داری بگو ال و بل، استرس می گیره جای شما خالی دیدنی! یعنی من مطمئنم که اگه من مثلا برا بستنی زعفرونی نمی مردم و مثلا برای پپرونی یا کالزونه می مردم ایشون همین رژیم رو دنبال می کردند،  به هر حال مرگ بر دیکتاتور، لعنت به هرچی قلدر  عصبانی

و اما هرس ، نیگا:

 

هرس چیست؟

حذف اندامی خاص برای هدفی خاص! (اوپس)

البته تا وبلاگ بیچاره ی من رو فیلتر نکردن بهتره این تعریف رو یه کم بازش کنم، اندام حذف شده می تونه میوه، شاخه، برگ، پوست و یا ریشه باشه و هدف از هرس هم تعادل ایجاد کردن بین رشد رویشی و رشد زایشی اون گیاهه.

 

هرس توی میوه دهی درخت ها خیلی مهمه چون اگه شاخساره ی گیاه خلوت باشه به میوه ها نور و هوای کافی میرسه. توی یخبندان شمال (سال 86) توی هاگیر واگیر امتحان های ترم اول و بهتر بگم امتحان فیزیک و الخ اتفاقی که برای باغ های مرکبات شمال افتاد یخ زدگی و از بین رفتن درخت ها بود. علت این یخ زدگی پدیده ای به اسم سال آوری هستش. سال آوری توی درخت های میوه ای اتفاق می افته که هرس نمی شن. گیاه یک سال تمام توان خودش رو برای میوه دهی فراوون می ذاره، اما سال بعد با رقیق شدن شیره ی گیاهی و کم شدن ذخیره ی قند شاخه ها محصول آوری یا صفر میشه یا خیلی کم، البته به جز کاهش بازدهی مجموع محصول دو سال که قابل چشم پوشی هم هست، سال آوری فاجعه ی خودش رو زمانی بروز میده که توی یه سال کم محصول یخبندان بشه. همون طور که می دونین یه محلول آبی هرچی رقیق تر باشه زودتر یخ می بنده، حالا اگه این محلول آبی شیره ی سلول گیاهی باشه و آب بی زبون هم وقتی یخ ببنده 9 درصد افزایش حجم از خودش ول کنه نتیجه چی میشه؟ بینگ، سلول گیاهی می پکه و گیاه می میره. خدا رفتگان شما رو هم بیامرزه، به همین سادگی باغ شما نابود میشه.

 

خوب، انگار علی هم اومد و با تمام توان در اتاقش رو کوبید به هم

ما بریم که هوا پسه

تا بعد ادامه این مطلب رو داشته باشیم

علی الحساب بای