دختری از ایران

مرگا به من که با پر طاووس عالمی یک موی گربه ی وطنم را عوض کنم

 
لوبیا جان و دشمنان آن (1)
نویسنده : سعیده - ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٤/٢٥
 

بذارید بعد از این وقفه ی نه چندان طولانی کشاورزی رو از سر بگیریم. اصولا دو عامل برای زنده موندن دانشجوهایی که در اثر غذای سلف به یبوست یا اسهال حاد دچار می شوند وجود داره؛ کنسرو لوبیا و تخم مرغ. از این نظر برای مملکتی چون مملکت ما مزارع لوبیا نقش استراتژیک دارند. در این قسمت از باغبانیات بر آن شدیم تا دشمنان طبیعی این نازنین و راه مقابله با آنها را برای شما دانشجویان جیگر روی نت برویم، اگه خدا بذاره:

 

کنه ی تار تَن یا کنه ی دو نقطه ای:

مسلما این نوع کنه هیچ رابطه ی به خصوصی با علامت : نداره، لطفا سوال نفرمایید. کنه در محاوره ی فارسی یک نوع فحش هم هست که به عناصر سیریش اطلاق(ای بسا اتلاق) میشه و مقصود نگارنده اون هم نیست. کنه ها یکی از انواع عنکبوتیان هستند و جدشون بر می گرده به عقرب ها، هم کنه ی دامی داریم و هم کنه ی گیاهی که هر دو خسارت های زیادی می زنن.

 

 

این چهره

 

 

و این جثه

 

 

این یک برگ آسیب دیده از :کنه ی دو نقطه ای: هست. به الگوی بافت مردگی ها روی برگ دقت کنید! این نوع کنه با چشم غیر مسلح به زحمت دیده می شود و علت نامگذاری آن دو لکه ی تیره رنگی است که روی پشت این جانور وجود داره. کنه ی دو نقطه ای مهمترین آفت لوبیا در کشور ایران هست.

 

کنه در اثر تغذیه از شیره ی گیاهی اعمال حیاتی گیاه را مختل می کنه و با آسیب برگها نقاط روشنی روی سطح رویی آنها به جا می ذاره.

 

در بوته های آلوده برگها به تدریج زرد شده بوته خشک و مملو از تارهای تنیده شده میشه و برگهای آلوده به آفت غبار آلود به نظر می رسن به همین دلیل هم کشاورزای سنتی به اون گرته یا سیاه بور میگن. چیز جالبی که هست طرز حمله ی کنه است، آلودگی معمولا از اطراف شروع میشه و آخرین جایی که آلوده میشه وسط مزرعه است، درواقع کنه ها مزرعه رو محاصره می کنن.

 

راه های مبارزه با کنه

مجددا تاکید می کنم کنه ای که در این مقاله به اون می پردازیم مترادف سیریش نیست و مبارزه با این نوع کنه ها خیلی متفاوته.

- شخم عمیق

- مبارزه ی مکانیکی و شمیمیایی با علف های هرز اطراف و داخل مزرعه که می توانند حامل لارو های کنه باشند

- کنترل آبیاری و کرت بندی غیر گردشی به منظور جلوگیری از انتقال کنه ها

- استفاده از ارقام مقاوم  

- مبارزه ی شیمیایی با سموم اختصاصی کنه کش

- استفاده از دشمنان طبیعی کنه مانند حشره ی سِن ِ اوریوس 

(حشره ی سِن ِ اوریوس)