دختری از ایران

مرگا به من که با پر طاووس عالمی یک موی گربه ی وطنم را عوض کنم

 
آموزش فلش و بازی سازی با اکشن اسکریپت2
نویسنده : سعیده - ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٧
 

آموزش:
برنامه نویسی بازی با
adobe Flash CS3
Action Script 3.0

امیدوارم همون طور که گفتم به ابزار ها و محیط بصری فلش مسلط شده باشین. هر شئ بصری ای که می سازید بهتره اون رو به یه symbol تبدیل کنید. symbolها توی library فایل فلش خروجی ذخیره میشن و میشه اونا رو با ایجاد تغییرات دلخواه مثلا تغییر اشباع رنگ، اندازه، چرخش و شفافیت بارها و بارها بدون ترس از زیاد شدن حجم فایل خروجی استفاده کرد. سیمبل ها 3 نوع هستند. Movie clip ها که می تونن انیمیشن و اسکریپت بپذیرن، buttonها که دکمه های قابل کلیک هستند و اسکریپت می پذیرند و graphicها که گرافیک های ایستا و غیر متحرک رو شامل میشن و امکان اختصاص اکشن اسکیپت رو ندارن. روشنه که توان اختصاص دادن کدهای ActionScript به MovieClipها و Buttonها امکان تولید پروژه های چند رسانه ای خیلی قشنگی رو به شما میده.

توی برنامه فلش هر کدی که می نویسیم توی پنل Actions قرار می گیره. اگر نمی تونید این پنجره رو پیدا کنید کلید F9 رو فشار بدید یا از این مسیر اون رو از منوی بالای برنامه فراخوانی کنید:

window -----> actions

بیاید به برنامه نویسی برگردیم. اصولا برنامه نویسی کامپیوتری چیه؟ معمولا تعریفی که از برنامه های کامپیوتری ساده داریم اینه: مجموعه ای از دستور ها که پشت سرهم و یکی بعد از دیگری اجرا میشن تا به پایان برسن. معمولا برای سادگی برنامه نویس ها این دستورات رو به تعدادی تابع تقسیم می کنند تا بلوک ها خواناتر باشن. هر عبارت کوتاه و معنی دار توی برنامه ی کامپیوتری یک statement گفته میشه. هر زبان برنامه نویسی ای مثل زبان های عادی که ما باهاشون صحبت می کنیم(فارسی، اسپانیولی، انگلیسی و...) یک گرامر مخصوص به خودشون دارن که بهش syntax گفته میشه. مثلا در مورد زبان فارسی پایان هر جمله نقطه می گذاریم (.) و یا در زبان ActionScript پایان هر statement با یه سمی کالن (;) نشون داده میشه و اگر این علامت رو جا بندازین کدی که نوشتین برای کامپایلر یا همون مترجم زبان برنامه نویسی شما برای کامپیوت زبون نفهم ولی بسیار عزیز؛ ناخوانا و غیر قابل تشخیص میشه. یا مثلا توی زبان فارسی حروف بزرگ و کوچیک نداریم و حروف جدا و سرهم مطرح هست اما زبان ActionScript به بزرگی و کوچکی حروف خیلی حساسه یعنی مثلا اگر شما توی یه دستور عبارت Name رو تعریف کنید و توی دستور بعدی بخواید یه عملیات روی name انجام بگیره کامپیوتر ارور میده که name برای من تعریف شده نیست چون Name و name از نظر این زبون دو تا چیز کاملا جدا از هم هستند.