دختری از ایران

مرگا به من که با پر طاووس عالمی یک موی گربه ی وطنم را عوض کنم

 
مزایای کشت هیدروپونیک ارکیده ها
نویسنده : سعیده - ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٢
 

Hydroponics for Orchids

مزایای کشت هیدروپونیک ارکیده ها

 

در این ترجمه می خوانید:

اهمیت کشت ارکیده ها به شیوه هیدروپونیک(بدون خاک)

- تمیزی، سادگی، ارزانی، کلیدهای موفقیت این کشت

- کشت هیدروپونیک چیست و چگونه انجام می شود؟

- محیط کشت پوکه معدنی

- شاخص های آبیاری

- تأمین عناصر غذایی

- هیدروپونیک هم برای تازه کارهاست هم متخصصین

 

تمیزی، سادگی و ارزانی

toomanyorchids

شانس موفقیت پرورش ارکیده در شیوه ی هیدروپونیک بسیار زیاد است. این روش نه تنها برای مبتدیان آسان است و متخصصان امر هم این شیوه را می پسندند.

 

این روش ساده ترین سیستم پرورش ارکیده است

شیوه ی کشت هیدروپونیک، اسلوب ایده آل کشت ارکیده می باشد.

هیدروپونیک چیست؟ هرگونه کشت گیاهان بدون خاک را کشت هیدروپونیک می نامند. در کاشت ارکیده ها عموما پوکه ی معدنی جایگزین تمامی محیط کشت های مرسوم می شود. سادگی و کاربردی بودن این روش اثبات شده است. در سطوح خانگی معمولا هیچ پمپ، موتور و برقی نیاز ندارد.

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی یک گلدان هیدروپونیک خانگی عبارتند از:

Phal-system01.jpg

پوکه معدنی 
جایگزین سایر محیط های کشت می باشد.
تمیز تر است و استفاده از آن بسیار ساده است.
پوسیدگی ریشه در آن به شدت از سایر محیط های کشت کمتر است.

خطکش شاخص آبیاری 
گرچه همه ی سیستم های هیدروپونیک به آن مجهز نیستند و دوره های آبیاری در مقیاس صنعتی به این صورت تعیین نمی شوند اما در سطح خانگی و به صورت تک گلدان بسیار کاربردی است. از نظر ساختاری شبیه به یک تشتک تبخیر کوچک است و به صاحب گلدان کمک می کند زمان مناسب آبیاری را تشخیص دهد. از مزایای آن جلوگیری از آبیاری اضافه و آبماندگی در گلدان است.

گلدان کشت 
از گلدانهای طراحی شده مخصوص گلکاری حرفه ای استفاده کنید. این گلدان ها به گونه ای طراحی شده اند که در ناحیه ی ریشه گیاه جریان هوا به حداکثر میزان ممکن می رسد.

کود کامل و مناسب 
گیاه تمام مواد مورد نیاز برای رشد و سلامت خود را از این محلول می گیرد. اگر کشت هیدروپونیک به شیوه ی صحیح انجام گیرد هدررفت کود و یا تجمع بیش از حد و مسمومیت با کود عملا وجود نخواهد داشت.

 

بهترین محیط کشت برای پرورش ارکیده ها

پوکه معدنی یا همان لِکا

LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate)

Leca125x245

دانه های پوکه ی معدنی
(LECA)

کشت ارکیده در داخل پوکه ی معدنی مزایای زیادی دارد:

• عدم پوسیدگی، له شدگی و خفگی ریشه
• رسیدن میزان بیشتر اکسیژن به ریشه
• کمتر شدن آفات و بیماری ها
• تغذیه ی بهتر

دانه های پوکه معدنی (لکا) شرایط ایده آلی از نظر نسبت بهینه ی هوا و رطوبت برای ریشه فراهم می کنند.

محیط کشت تمیز، عاری از بیماری و آفات هم برای گیاه و هم برای کشاورز بسیار مطلوب است. هیچ ماده ی آلی در حال تجزیه، قارچ یا باکتری ای در این محیط کشت موجود نیست.

از آنجایی که هیچ گونه پوسیدگی و له شدگی ریشه در داخل این محیط کشت مشاهده نمی شود، عموما نیاز به تعویض گلدان نیز کاهش می یابد

 

آبیاری آسان

درصورت استفاده از گیج های مخصوص درجه بندی شده آبیاری یا تشتک های تبخیر کوچک، بسیاری از دغدغه های علاقمندان آماتور پرورش ارکیده برطرف شده است و دیگر نیازی نیست درمورد خشکی یا رطوبت بیش از اندازه و مقدار آبی که یک گلدان یا محیط کشت در خود نگه می دارد نگران باشند.

cp-holes97x165.jpg      indicator-half02.jpg

بسیاری از این شاخص ها علاوه بر اینکه زمان مناسب آبیاری را مشخص می کنند از جنبه ی ظاهری نیز طراحی به خصوصی دارند به طوری که در حاشیه ی گلدان و در لوله ی خاصی فرو می روند و برای مشاهده میزان آب کافی است آنها را از جای خود بیرون کشیده و دوباره پایین بفرستیم.

به علاوه، استفاده از پوکه ی معدنی مزایایی نیز در کیفیت آبیاری با خود به همراه دارد. مثلا محلول غذایی را به طور مطمئن و با پراکندگی یکسان به ریشه ی گیاه می رساند.

در هنگام انتخاب گلدان باید دقت شود که اگر از گلدان های دو دیواره استفاده می کنید مطمئن شوید که سوراخ های گلدان داخلی حداکثر گردش هوا در مجاورت ریشه های گیاه را فراهم می کنند.

درصورت استفاده از شاخص های آبیاری و گلدان های دوجداره، جهت تجدید آب نیازی به انتقال گلدان یا ظرف آب پای آن به سینک ظرفشویی نیست، همچنین اگر گلدان ارکیده در آپارتمان نگهداری می شود، با این روش کف اتاق خشک و تمیز می ماند و هیچ گونه گِل و آبی روی زمین نمی ریزد.

 

در کشت هیدروپونیک تعادل عناصر غذایی، سلامت گیاه را تضمین می کند


گرچه به دست آوردن تعادل لازم در این عناصر امری دشوار است و بیشتر با حدس و گمان همراه است، درصورت استفاده از کودهای کامل مخصوص پرورش ارکیده ی هیدروپونیک، تمامی نیازهای گیاه به نحو احسن تامین می شود. در مقیاس خانگی، اضافه کردن چند قطره از این کود به آب آبیاری، طبق دستور روی محصول برای تامین مواد غذایی گلدان کافی ست و می توان انتظار پرورش گلهایی زیبا و باطراوت داشت.

phal02

این کودها، ریسک تجمع نمکها و سمیت در گیاه را منتفی می کنند. در این شیوه می توان هر از گاهی مثلا هر چند ماه یکبار ریشه های بوته ارکیده را داخل سینک ظرفشویی شستشو داد تا از عدم تجمع بیش از حد عناصر و ناخالصی ها اطمینان حاصل کرد.

البته ممکن است استفاده از این کودها در سطح مزارع و گلخانه های بزرگ از نظر اقتصادی به هیچ وجه مقرون به صرفه نباشند. که در این صورت از جداول تخصصی عناصر مخصوص کشتهای هیدروپونیک استفاده می شود.

 

هم افراد تازه کار و هم متخصصین و حرفه ای ها از این روش سود می برند

در کشت هیدروپونیک گیاه به تعبیری، استقلال نسبی پیدا می کند در نتیجه افول و ضعف گیاه بسیار کمتر خواهد شد چون محیط کشت آن پاکیزه است و نگهداری از چنین گیاهی برای کشاورز آسان است.

phal-new-roots02

پوکه معدنی استفاده شده در گلدان

 

در این روش با وجود صرف
وقت کمتر برای هر تک گلدان،
نتایج به مراتب بهتری نسبت به
سایر روش ها حاصل می شود.

اگر گیاهان را سالم نگهدارید، آبیاری به شیوه ی صحیح انجام گیرد و تعادل عناصر غذایی برقرار باشد مشکلات ناشی از آفات و حشرات کاهش یافته و گیاه کمتر دچار بیماری های گیاهی خواهد شد.

بنا بر دلایلی که ذکر شد، مهم نیست که پرورش دهنده ی ارکیده، آماتور باشد یا حرفه ای. اگر کشت هیدروپونیک به صورت صحیح و علمی پیاده شود، نتایج خیره کننده خواهند بود.

 

پ.ن:

منبع http://www.hydro-orchids.com