جستجو برای گنج

جستجو برای گنج

 

همزمان با اکران سنپطرزبورگ در سینماها تیزر های تبلیغاتی آن علاوه بر تلویزیون در شبکه ی ویدئو رسانه هم پخش شد و پیش بینی می شود در زمان توزیع آن در شبکه نمایش خانگی نیز با استقبال گسترده ای روبرو شود. سنپطرزبورگ یک کمدی خوب، بی کلیشه، قابل تأمل و باارزش است. گرچه بسیاری آن را ضعیف ترین کار بهروز افخمی می دانند اما به راستی چنین نیست، سنپطرزبورگ فیلمی ست خوش ریتم با بازی های روان و جذاب و سوژه ای بکر که توانست در جدول فروش نیز جایگاه ویژه ای را به خودش اختصاص بدهد. و باید بگویم از آن دسته فیلم هایی است که ارزش دو بار دیدن در سالن سینما را برای من یکی داشته است. سنپطرزبورگ در واقع داستان دو جوان شارلاتان است که بر حسب اتفاق سر راه گنجینه عظیمی قرار می گیرند و این خود ماجراهای داستان را شکل می دهد. پایان فیلم نیز باز گذاشته می شود و آن طور می نماید که این تعقیب و گریز مبهوت کننده همچنان ادامه دارد.

 

حضور طنز پرداز کهنه کار، پیمان قاسم خانی به همراه همسرش بهاره رهنما در نقشهایی متفاوت، سوژه ی عجیب و حیرت انگیز فیلم و کشش داستان همه و همه بر جذابیت آن افزوده اند. فقط کافی است در تاریک خانه سینما بنشینی تا قصه تو را آرام آرام با خودش ببرد و بدون آنکه بخواهد بچلاندت تا به ضرب و زور خنده ای از تو بگیرد ناخواسته درگیر و سرگرمت کند. داستان کنایه های بسیاری به آدم های سطح پایین جامعه، خلافکارها، آدم های آب زیرکاه، غشر مرفه، حتی هنرمندان غیر طبیعی و غیر هنری دارد . فیلمنامه در اوج فانتزی بودن قابل باور است و آدم های آن - به جز نقش امین حیایی که سر و تهش مشخص نیست - از جنس آدم هایی هستند که هر روز با آنها سر و کار داریم و ای بسا شبیه خود ما! فیلم مونتاژ جالبی هم دارد. به طوری که در میان صحنه های پر از بدو بدو و تکاپو یک مستند ساختگی اما آرام و با لحن قانع کننده ولی به شدت پیرمردانه گاهی گره گشایی می کنند و گاهی به بیننده کدهایی برای چیدن پازل راز مدفون در پس این گنجینه ی عظیم می دهد و گاهی حتی او را از خنده روده بر می کند. گرچه اگر به دنبال سینمای آموزنده هستید و عادت دارید از روی صندلی که بلند می شوید نتیجه ای یا پیامی عایدتان شده باشد این فیلم قطعا به درد شما نخواهد خورد اما جنبه ی مفرح و شاد آن چنان است که توصیه می کنم در اولین فرصت زنگ تفریحی به خود بدهید و مهمان دو ساعت خنده ی ناب و بی دغدغه شوید.

/ 1 نظر / 10 بازدید
ReBorn

سلام.. چند تایی از پست هاتون رو خوندم و خوشم اومد.. (اگه باور نمیکنین میتونین امتحان بگیرین ازم..) آدرس بلاگتون رو تو انجمن ایران سی جی دیدم و وسوسه شدم بخونمتون.. جالب بود و مخصوصا از نقد فیلمها خوشم اومد. هرچند خود من فیلم ایرانی نمیبینم ولی کسانی که با دید درست و نه به قول شما ابگوشتی به فیلم نگاه میکنن رو دوست دارم.. خود من هم گاهی فیلم میسازم و گاهی هم مینویسم.. هم فیلمنامه و هم نقد و هم داستان. میخوام رسما شما رو به انجمن 3DQuest دعوت کنم.. به یه بار دیدنش میارزه.. انجمن خیلی جوونه ( حدود دو ماه) و تعداد کاربرا کمه ولی به زودی با بیشتر شدن اعضای حرفه ای تبلیغات رو شروع میکنیم.. بعد از خوندن پست هاتون حس میکنم اعضای فعلی دوست داشته باشن شما هم به عنوان یه عضو متخصص در کنارشون باشین.. خود من هم دوست دارم که نقد هاتون رو تو بخش نقد فیلم بخونم...