جمهوری اسلامی سوئد !

اسلام دین دوم سوئد   

مرکز اسلامی استکهلم علام کرد: با 120 هزار مسلمان اسلام بعد از دین مسیح دومین دین سوئد به شمار می رود. امروزه تعالیم اسلامی در کنار تعالیم مسیحی در مدارس دولتی سوئد تدریس می شود.

به گزارش فارس، پایگاه خبری محیط گزارش داد: مرکز اسلامی استکهلم پایتخت سوئد در گزارشی اعلام کرد که اسلام بعد از دین مسیح دین دوم سوئد به شمار می رود تا جایی که دولت سوئد را به اعتراف به آن واداشته و امروزه تعالیم اسلامی در کنار تعالیم مسیحی در مدارس دولتی تدریس می شود.البته تلاش می شود که مراکز و کانون های تخصصی آموزشی و مطالعاتی در سوئد احداث شود.

این گزارش می افزاید: دین اسلام یا سرعت چشمگیری در سوئد رشد می کند.
بنا به آمارهای رسمی ، در حال حاضر بیش از 120 هزار نفر از مردم سوئد مسلمان هستند.این در حالی است که فعالیت های کافی برای تبلیغ دین اسلام در آنجا صورت نمی گیرد.

پژوهش ها نشان می دهد که سرعت گسترش اسلام در میان جامعه زنان دانشگاهی بسیار چشمگیرتر از سایر گروههاست و این امر به علت اوضاع نابسامانی است که زن غربی در آن دست و پنجه نرم می کند.اسلام بر ادیان دیگر پیشی گرفته و زن مسلمان را با عزت و محترم می داند.

زنان مسلمان سوئد اولین جمعیت زنان مسلمان را در سال 1984در دولت های اسکاندیناوی تاسیس کرده و فعالیت های اجتماعی و دینی شایان توجهی انجام داده اند.برگزاری همایش ها و دوره های اموزشی دینی؛ برپایی نمایشگاه و مراکز فروش خیریه و برپایی دوره هایی برای تربیت فرزندان از جمله فعالیت هایی است که نباید از نظر پنهان بماند.

نخست در دهه پنجاه قرن بیستم تعداد انگشت شماری از مسلمانان آسیای میانه که از دست حکومت‌های مارکسیستی گریخته اند؛ به سوئد مهاجرت کردند.علاوه بر آن تعداد بسیار کمی مسلمان فلسطینی پس از اینکه اسراییل سرزمین هایشان را غصب کرده و آنها را از خانه و کاشانه خود آواره ساخت؛ راهی سوئد شدند.

در اواخر دهه 60 قرن بیستم مهاجرت تعدادی از مراکشی ها و عراقی ها به سوئد آغاز شد و در سال 1976 اولین مسجد در شهر نیویورک؟ - از بزرگترین شهرهای سوئد - ساخته شد.دومین مسجد در شهر "مالمو" که به دانمارک نزدیک تر است بنا گشت. پس از آن ساخت مساجد با سرعت افزون تری در بیشتر شهرهای سوئد از جمله "اوسبالا" ادامه یافت.

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید