زندگی محرمانه لیونی در موساد

زندگی محرمانه لیونی در موساد  

فارس: یک روزنامه انگلیسی در گزارشی با اشاره به پیروزی "زیپی لیونی" وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در انتخابات درون حزبی حزب "کادیما" از زندگی محرمانه وی در زمان خدمت در سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) پرده برداشت.

روزنامه "تایمز" در شماره امروز خود نوشت: این یک اپیزود خیره کننده از سابقه کاری نخست وزیر آتی اسرائیل به عنوان یک جاسوس خطرناک و جوان در یکی از وحشتناک‌ترین سرویس‌های امنیتی جهان است.

این روزنامه انگلیسی همچنین نوشت: "زیپی لیونی" بر اساس آموزش‌هایی که به وی داده شده بود، درباره نقش خود در موساد در اوایل دهه 80 میلادی در پاریس سکوت کرد.

تایمز افزود: موساد جزئیات نقش لیونی را فاش نکرد اما تایمز می‌تواند فاش کند که خانم لیونی با خطرات اساسی به عنوان یک مامور اسرائیلی در قالب یک سازمان مخفیانه در اروپا روبرو بود.

بر همین اساس "افرایم هالوی" مدیر سابق موساد که به دلایل امنیتی از ذکر دقیق واحدی که لیونی از سال 1980 تا 1984 خدمت می‌کرد، خودداری کرد گفت: وی در یک واحد برگزیده خدمت می‌کرد.

وی مامور بسیار متعهدی بود که تمام صفات یک حرفه‌ای را نشان می‌داد. وی شخص بسیار معتبری بود.

این نشریه انگلیسی در ادامه نوشت: لیونی که فرانسه را روان صحبت می‌کرد، دختر چریک‌های احیای شده صهیونیست بود که در جنگ محرمانه موساد با گروه‌های مسلح فلسطینی و اهداف هسته‌ای "صدام حسین" در پاریس شرکت داشت.

یکی از منابع سابق اطلاعاتی اسرائیل نیز در گفتگو با تایمز اعلام کرد که لیونی 22 ساله پس از شرکت در خدمت سربازی توسط "میرا گال" یکی از دوستان دوران کودکیش، در موساد استخدام شد. گال دو دهه در موساد خدمت کرده و اکنون به عنوان رئیس دفتر لیونی مشغول به کار است.

منبع فوق در ادامه نوشت: مانند بسیاری از استخدام شدگان، وی باید با به اصطلاح "کارهای دانش‌آموزی" شروع می‌کرد که بیشتر به نگهداری خانه‌های امن اختصاص داشت که توسط جوخه‌های ضربت و عوامل بلندپایه در سراسر اروپا استفاده می‌شد.

این منبع که متولد انگلیس است در ادامه به تایمز گفت: من نمی‌گویم لیونی سرپرست خانه‌های امن بود اما مردم تصور می‌کنند که سرپرست بودن کار آسانی است و شغلی ساده است که هیچ خطری به همراه ندارد. افرادی این تصور را دارند که اطلاعی از چگونگی خانه‌های امن ندارند.این شغل در زمان خود می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

پس از دوران شاگردی، لیونی وارد آموزش اساسی به عنوان افسر عملیات صحرایی شد که به یادگیری چگونگی استخدام عوامل و جمع‌آوری اطلاعات می‌پرداخت. این در زمانی بود که ناآرامی زیادی در میان دشمنان اسرائیل همزمان با نقل مکان سازمان آزادیبخش فلسطین به سواحل امن‌تر تونس انجام شد.

"اریک دنیس" مامور سابق سرویس اطلاعاتی فرانسه نیز گفت: این در دورانی بود که مقامات اسرائیلی در حال ارسال پیام‌های سیاسی قوی به همراه حملات آنها بودند و درباره جلب توجه تامل نمی‌کردند.

وی در ادامه افزود: از زمان جنگ شش روزه [در سال 1967] پاریس پایگاه جاسوسی مهمی برای موساد بود زیرا اولا موساد روابطی عالی با سرویس‌های فرانسوی داشت و همچنین بسیاری از فلسطینیان در فرانسه مستقر بودند.

این نشریه انگلیسی افزود: عوامل اسرائیلی که عملیات‌های پاریس را انجام می‌دادند، ترورهایی را انجام می‌دادند و همچنین تصور می‌شد که به شکل زیادی در میان گروه‌های فلسطینی نفوذ کرده بودند.

در میان آنها "ایلیخ رامیرز سانچز" با نام کارلوس معروف "شغال" و گروه از هم گسسته "ابو نیدال" بودند. این گروه کشتار شش نفر در رستوران "گلدنبرگ" را در خیابان "روسیر" را در اوت 1982 و بمب‌گذاری خط قطار پاریس-تولوس را که پنج کشته برجای گذاشت، انجام دادند.

بر اساس گفته "روگر فالیگوت" که مولف کتاب‌های متعددی درباره سرویس‌های جاسوسی است، در آن زمان دو مقر موساد در پاریس وجود داشت که یکی فرانسه و دیگری اروپای غربی را پوشش می‌داد.

وی می‌افزاید: در آن زمان اسرائیل ماموران زن زیادی را که استخدام کرده بود که به دلیل زبان و مهارت‌های تحلیلی آنها بود.هنگامی که شما به شغل لیونی در آن دوران نگاه می‌کنید، نتیجه خواهید گرفت که وی در بخش سیاسیو تحلیلی موساد قرار داشت.

عوامل موساد در پاریس همچنین سعی در جلوگیری از صدام حسین دیکتاتور بغداد برای توسعه زرادخانه هسته‌ای و ارسال سوخت اتمی به مرکز هسته‌ای جدید وی در "اوسیراک" در خارج از بغداد، داشتند.

در ژوئن 1980 جسد یک دانشمند مصری‌الاصل که در برنامه اتمی عراق کار می‌کرد در هتلی پیدا شد و گمان می‌رفت کار موساد است.

"مناخیم بگین" نخست وزیر وقت اسرائیل نیز در آن زمان اعلام کرد که امیدوار است فرانسه از ارائه کمک به عراق درس عبرت گرفته باشد و سال بعد جنگنده‌های اسرائیلی نیروگاه اتمی عراق (اسیراک) را بمباران کردند.

یک گزارش فرانسوی نیز بر اساس نظر کارشناسان اعلام کرد که لیونی جز واحد برگزیده‌ای بود که "عبدالرسول" دانشمند هسته‌ای عراق را در سال 1983 در پاریس مسموم کرد و به قتل رساند.

بر همین اساس میرا گال گفت: خطرات محسوس بودند، اگر من اشتباهی مرتکب می‌شدم نتیجه آن دستگیری و تاثیرات سیاسی فاجعه‌آمیز برای اسرائیل بود.

روزنامه تایمز در پایان به برخی اقدامات تروریستی موساد که عمدتا توسط زیپی لیونی صورت می‌گرفته اشاره کرده است.

ژوئن 1980: "یحیی المشاد" مدیر برنامه هسته‌ای عراق در هتلی در پاریس به قتل رسید و تصور می‌شد که یکی از قربانیان تیم ضربت موساد باشد. مناخیم بگین در آن زمان به یک روزنامه نگار گفت که وی امیدوار است فرانسه، از کمک به عراق درس گرفته باشد.

ژوئن 1981: اسرائیل راکتور هسته‌ای ساخت فرانسه را بمباران کرد و یک متخصص فرانسوی کشته شد.

آوریل 1979: انفجاری در نیروگاه صنایع CNIM در شهر "لا سین سور مر" فرانسه رخ داد که راکتور هسته‌ای که قرار بود به عراق ارسال شود، آسیب دید.

اکتبر 1980: انفجار خودرو خارج از کنیست پاریس که به کشته شدن چهار نفر منجر شد.

اوت 1982: بر اثر حمله پنج فرد مسلح توسط مسلسل و نارنجک در رستوران "یهودیان پاریس" شش نفر کشته و 22 نفر زخمی شدند.

 

/ 2 نظر / 12 بازدید
M.K. Kanani

سلام وبلاگ جالبی دارید مایل به تبادل لینک هستید؟

شاهین

حسودیت میشهب به این خانم خوشکل و خوش اندام؟؟ کور بشی الهی