هرس 2

سلام مجدد. به خیر گذشت

 

و اما از مزایای هرس اینه که می تونیم توی فرایند هرس شاخه ها و برگهای آفت زده رو جدا کنیم و از گسترش آفت توی باغ جلوگیری کنیم. کاهش اندازه ی درخت، راحتی دسترسی به میوه ها و کاهش مصرف سموم و بهره وری کود و عناصر معدنی هم از تاثیر های دیگه ی هرس است. هرس گیاه رو جوان نگه می داره و در مجموع میشه گفت که یه هرس خوب 46 درصد کل هزینه های تولید رو کاهش میده.

 

ابزار های کار هرس چیست؟

قیچی ها:

 

 

قیچی باغبانی معمولی، یه تیغه ی ثابت داره و یه تیغه متحرک، برای هرس های معمولی و شاخه های باریک.

 

 

قیچی دسته بلند، دسترسی بهتری داره به شاخه های بالاتر همین طور هم دسته هاش از نظر قانون اهرم ها نیروی باغبان رو چند برابر می کند. برای شاخه های ضخیم یا کمتر در دسترس که در تاج درخت قرار دارند

 

 

قیچی تیغه بلند، که برای پرچین سازی و ایجاد شکل های خاص در شاخساره درخت استفاده میشه.

 

 اره ها:

اره های خشک بُر، دارای دندانه های با اندازه یکنواخت و پشت سرهم ( ( ( (

اره های تر بُر، دندانه ها با طول های نامنظم و حالت چپ-راست ( )( )

 

 

 

اره های با تیغه ی ثابت ، اره های با تیغه ی قابل تعویض و اره های دارای تیغه تاشو(مثل چاقوی ضامن دار)

اره های نیمه مکانیکی دارای تیغه های دیسکی، اره هایی که پشت تراکتور بسته می شن برای سرزنی همه ی درخت های بلند یه باغ به صورت هم ارتفاع و همین طور هرس های صنعتی باغهای بزرگ و نهالستان ها.

 

 

 

اره موتوری، برای شاخه های خیلی قطور که بریدنشون با دست مشکل است.

انواع آن:

دارای تیغه ی خیلی بلند، برای برش شاخه های واقع در ارتفاع که موتور این اره ها مثل کوله پشتی به پشت بسته می شه و تیغه ی اون در دست قرار می گیره.

اره های موتوری معمولی، که موتور و اره ی اونها در یک راستا قرار می گیرند و اندازه ی تیغه شون متوسطه.

 

چاقو ها:

 

 

چاقوی پیوند، در اندازه های مختلف ساخته میشن و کاربردشون توی هرس ایجاد برش های صاف در قسمت های اره شده است برای اینکه زخم هرس بهتر بتونه جوش بخوره و از محل اون ویروس های گیاهی و عوامل پوسیدگی به درخت آسیب نزنه.

 

چسب ها:

 

 

چسب پیوند از ضروریات هرس است. اگر قطر شاخه ها بیشتر از 2 سانتی متر باشه استفاده از اون الزامیه.

چسب های گرم، از صمغ و موم و رزین ساخته شدند و چون زود سرد می شوند و می بندند باید در طول استفاده اون رو گرم نگه داشت. فراهم کردن امکانات این کار توی باغ سخته برای همین هم کمتر استفاده میشه

چسب های سرد، چسب آماده است و با قلم مو روی زخم هرس زده میشه.

خصوصیات چسب پیوند مرغوب:

در برابر نور آفتاب تحمل داشته باشه و ذوب نشه

به تغییرات محیطی مقاوم باشه و ترک نخوره

آب و هوا به داخل زخم های چسب خورده نفوذ نکنه

درفورمولش نباید از مواد مضر برای بافت گیاهی استفاده بشه

 

نگهداری صحیح ادوات هرس هم خیلی مهمه چون هم کارایی و طول عمر ابزار رو بالا می بره و از همه مهمتر بهداشت هرس رو تامین می کنه و از ورود عوامل بیماری زا به گیاه جلوگیری می کنه. مبارزه با زنگ زدگی و کند شدن ابزار هرس به خصوص توی شمال هزینه ی هرس رو پایین میاره.

هر ابزاری رو باید بعد از استفاده به خوبی شستشو بدین و تمام بقایای گیاهی رو از اون پاک کنین، اونها رو روغن کاری کنین و توی یه انبار خشک و خنک نگهداری کنین که رطوبت نسبی اش پایین باشه.

نظافت و ضدعفونی کردن ابزار هم خیلی مهمه چون اگه اون رو رعایت نکنین با دست خودتون آفت رو از یه درخت بیمار به درخت های سالم منتقل می کنین. وایتکس به دلیل ارزانی و طیف بالای ضد عفونی کنندگی مطلوب ترین ماده برای نظافت ابزارآلات کشاورزیه. اون رو به صورت یک به چهار (یک قسمت وایتکس و چهار قسمت آب) رقیق می کنیم. این کار باعث میشه که ما محلول یک درصد کلر بدست بیاریم. ابزار رو به مدت 10 دقیقه توی محلول وایتکس قرار می دهیم. چون وایتکس اثر خورندگی روی فلز داره بعد از 10 دقیقه ابزار را بلافاصله داخل آب معمولی قرار بدهید تا اثر مخرب وایتکس برطرف بشه. 

 

 

 

تیز بودن ابزار هم خیلی مهمه چون هم کار باغبان رو آسون می کنه و هم اینکه هر چقدر برش صاف تر باشه گیاه بهتر می تونه اون رو ترمیم کنه. بریدگی، ریش ریش شدگی و سطوح ناصاف محل ورود آفات و بیماری ها به درون گیاه هست.

/ 1 نظر / 57 بازدید
الی

خیلی ممنونم برایه من مفید بود موفق باشی